انجمن دفاع از حقوق مسدومین


  فعال مدنی بوکانی، در اعتراض به نادیدەگرفتن حقوق مصدومان شیمیایی سردشت ۱۵۰ کیلومتر راهپیمایی کرد.

  به گزارش خبرنگاری انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت به نقل از سایت کردستان فردا ، فرهاد لطفی فعال مدنی کورد اهل بوکان، همزمان با ۳۰امین سال بمباران شیمیایی سردشت و گرامیداشت روز هفتم تیر، یک راهپیمایی اعتراضی۱۵۰کیلومتری را از بوکان تا سردشت انجام داد وی بعد از دو روز با پای پیاده خود را به سردشت رسانده و در همایش ملی بررسی و آسیب شناسی بمباران شیمیایی سردشت کە بعد از گذشت۳۰سال از فاجعه۷تیر برگزار شد، حضور پیدا کرد لازم به ذکر است این راهپیمایی را در ساعت ۲۱ پنجم تیر ماه آغاز کرده و در شامگاە روز هفتم تیرماه نامبرده به سردشت رسید.
  در گفتگو با خبرنگار کردستان فردا گفت: که این راهپیمایی ۱۵۰کیلومتری را در اعتراض به پایمال شدن حقوق مصدومان و قربانیان شیمیایی سردشت انجام دادە است و بعد از رسانەای شدن برنامه راهپیمایی این فعال مدنی، انجمن دفاع از حقوق مصدومان شیمیایی سردشت از این فعال مدنی دعوت نمود تا در سمینار ملی آسیب شناسی بمباران شیمیایی سردشت در روز ٨تیر، شرکت کند.
  فرهاد لطفی در مورد هدف خود از این راهپیمایی مدنی گفت: هدف بنده از این حرکت مدنی اعلام اعتراض و نارضایتی به حقوق از دست رفتەی مصدومان فاجعه بمباران شیمیایی سردشت می‌باشد کە در کمال تاسف بعد از 30 سال، حق وحقوق مصدومان شیمیایی سردشت نادیده انگاشته شده است.
  وی افزود: در جریان بمباران شیمیایی هفت تیر در سردشت، طبق آمار رسمی بیش هشت هزار نفر مصدوم و قربانی سلاح شیمیایی شدند که بعد از گذشت سی سال تنها 1400 مصدوم شیمیایی شهر سردشت به صورت رسمی شناسایی شدند و از این تعداد تنها 400 نفر جانباز بالای 25درصد تشخیص داده شده اند و دیگر مصدومان هیچگونه حمایتی نشده و حقوق شان نادیده گرفته شده است.
  این فعال مدنی تصریح کرد: 95درصد  مصدومان شیمیایی سردشت حقوقشان مبنی بر انواع حمایت بهداشتی و درمانی، معنوی و مادی نادیده  ضایع شده است و هدف بنده از این حرکت مدنی جلب توجه مسئولان دولتی ایران و افکار عمومی به مسئلە حقوق مصدومان شیمیایی سردشت است.
  در انتهای این سمینار با درخواست مسئولین برگزاری همایش، این فعال مدنی پشت تریبون رفته و بیانیه انتقادی خود را برای  حاضرین در سمینار قرائت نمود که در انتهای این همایش، انجمن مصدومان دفاع از حقوق مصدومان شیمیایی، با اهدای لوح یادبود به این فعال مدنی از این حرکت وی قدردانی شد

   

  م . ن / 307