انجمن دفاع از حقوق مسدومین


  "رحیم واحدی" در گفت و گو با خبرنگار بُلفَت ضمن تقدیر از برنامه ریزان سیزدهمین کمیسیون پزشکی در سردشت گفت: جای تشکر دارد که بنیاد شهید و امور ایثارگران سردشت به همراه اداره هلال احمر شهرستان توانستند برنامه معاینه از مصدومین شیمیایی را با برنامه ریزی دقیق و منظمی انجام داده و باعث شوند کمتر مصدومین شیمیایی در آنجا معطل شده و زمان آنها تلف شود و پزشکان کمیسیون با آرامش کامل و به دور از هرگونه هیاهو کار معاینه از مصدومین را در فضایی آرام ادامه دهند.

  رییس انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمایی سردشت با ابراز گلایه از نامگذاری سیزدهمین کمیسیون پزشکی، اظهار کرد: ای کاش اسم کمیسیون، مدعیان شیمیایی نبود چون کسانی برای معاینه حضور داشتند اشخاصی بودند که ادعای مصدومیت شیمیایی ندارند بلکه خودشان را قربانی سلاح های شیمیایی می دانند.

  وی تصریح کرد: وزارت امور خارجه در 8 تیر سال 66 و در سازمان ملل آمار 4500 نفر، امام جمعه وقت تهران در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه و دکتر فروتن یکی از پزشکان معالج حاضر در واقعه بمباران ناجوانمردانه شیمیایی سردشت بیش از 8 هزار نفر از شهروندان سردشتی را که بر اثر گاز خردل مصدوم شیمیایی شده اند را اعلام کردند اما متاسفانه در دوازده کمیسیون گذشته کمتر از 1500 نفر تشخیص داده شده اند.

  واحدی ادامه داد: بر اساس آمار ارائه شده توسط مقامات رده بالای کشوری و اشخاصی که احراز جانباز شیمیایی شده اند، فاصله فاحشی وجود دارد در صورتی که مازاد آمار گفته شده توسط مسئولین، جانباز شیمیایی شناسایی شوند آنگاه بایستی گفته شود مدعی هستند که در شرایط حاضر تنها اجحافی در حق مردم سردشت است.

  وی خاطر نشان کرد: اگر این مردم تنها مدعی بودند چرا مجلس شورای اسلامی برای شناسایی مصدومین شیمیایی قانونی با عنوان قانون الزام دولت به شناسایی مصدومین شیمیایی را تصویب کرد که در این قانون بنیاد شهید مکلف به اجرای دوره ای منظم کمیسیون های پزشکی من الجمله در سردشت است.

  رییس انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت کمیسیون های پزشکی برگزار شده در سال های گذشته تاکنون را ناتوان توصیف کرد و افزود: به دلیل نُرم خاصی که این کمیسیون ها در اختیار دارند نمی توان قربانیان و آمار واقعی مصدومان شیمیایی را شناسایی کرده و به آنها درصد داده شود.

  وی به بنیاد شهید و امور ایثارگران پیشنهاد کرد: از این نهاد انتظار می رود نرم شناسایی مصدومین شیمیایی به قبل از سال 82 برگردانده شود .

  وی افزود: با توجه به نشست هایی که با مسئولین مرتبط برگزار شده است قرار شده که کمیسیون سیزدهم نسبت به کمیسیون های قبلی بعد از سال 82 با حسن نیت بیشتری به پرونده ها رسیدگی کرده و در احقاق حق مصدومین شیمیایی گامی بلند برداشته شود.

  رحیم واحدی یادآور شد: فردی که شیمیایی شده با توجه به ویژگی گاز خردل که ناتوان کننده است به مرور زمان بر ناتوانی مصدوم افزوده می شود و با افزایش سن، مشکلات جسمی زیادتری را بر وی وارد می کند در نتیجه عوارض شیمیایی بیشتر می شود اما با کمال تعجب نرم بنیاد شهید این امر را کمتر نشان می شود.

  وی با بیان نمونه ای از این گونه تشخیص مصدومان شیمیایی، اظهار کرد: فردی که در سال 80 جانباز 40 درصد شناسایی میشد  با توجه به نرم های جدید که بر اساس یکسری اصول هستند نه واقعیت، همین جانباز اگرچه به مرور زمان بر عوارض وی افزوده شده اما در سال 87 در همین کمیسیون ها میزان بسیار کمتری را نشان داده است که این اجحافی بیش در حق مردم مظلوم سردشت و دیگر قربانیان شیمیایی ایران است.

  واحدی ایراد دیگری را بر این کمیسیون ها وارد دانست و گفت: بایستی کمیسیون های پزشکی متشکل از متخصصان وزارت دفاع، وزارت بهداشت و بنیاد شهید و امور ایثارگران باشد اما اعضاء کمیسیون فقط متشکل از پزشکان بنیاد شهید و امور ایثارگران هستند.

  شهر مسکونی سردشت بعد از گذشت 28 سال از بمباران شیمیایی، سیزدهمین کمیسیون پزشکی تشخیص مصدومیت 1500 نفر از شهروندان را در تاریخ 21 و 22 آبان 94 پشت سر گذاشت و مردم چشم به انتظار نتایج کمیسیون هستند.

  شماره خبر: ٢٣٨٥٦٦ 

  م . ن / 179