انجمن دفاع از حقوق مسدومین


  جانبازان شیمیایی به حقیقت شهدای زنده ای هستند که رنج و درد شکوهمندانه به جان خریدند و هر روز با این درد دست و پنجه نرم می‌کنند تا در جنگ تحمیلی یک وجب از خاک ایران به اشغال بیگانگان در نیاید٬  یکی از شهر های که بیشترین آمار این جانبازان را دارد شهر سردشت است در زمان جنگ تحمیلی متحمل آماج بمباران‌های شیمیایی رژیم منحوس بعث عراق قرار گرفت.

  در این راستا تعدادی از قربانیان این حادثه دردناک با در نظر گرفتن عدم توجه مسئولین به این عزیزان خودشان با اخذ مجوزهای مربوطه اقدام به تاسیس انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سرددشت در سال 1380 کردند.

  با توجه به اینکه در آن زمان آمار قربانیانی  که از طریق بنیاد تسهیلاتی را دریافت می کردند زیر 100 نفر بود بعد از تشکیل جلسات متعدد این انجمن با آقای مهندس فروزنده رئیس وقت بنیاد جانبازان و همینطور نامه نگاری به بیت مقام معظم رهبری موضوع صورت سانحه که در آن زمان جزء مشکلات اصلی بود با تشکیل تیم پزشکی و از طریق فرمانداری جانبازی این قربانیان احراز شود با تلاش های صورت گرفته از طریق این انجمن تعداد جانبازان شیمیایی این شهر از زیر 100 نفر در سال 1382 به 1500 نفر افزایش یافت.

   در حال حاضر با توجه به آمار دادگاه لاهه و کتاب دکتر فروتن که به عنوان تنها سند رسمی این جنایت هولناک قلمداد می شود تعداد آمار این مصدومین شیمیایی را 8024 نفر اعلام کردند.

  انجمن مصدومان شیمیایی سردشت در سازمان منع گسترش سلاح های کشتار جمعی که هر ساله در لاهه هلند برگزار می شود دارای 2 کرسی می باشد که همه ساله در حاشیه این کنفرانس نمایشگاهی با همین موضوع برگزار می‌کند که خوشبختانه با این اقدام این انجمن توانسته صدای مظلومیت این مصدومین شیمیایی را به گوش جهانیان برساند.

  در سال 1392 این انجمن با ابتکاری جدید اقدام به تهیه کتیبه ای کرد که از نمایندگان کشورهای مختلف با زبان و گویش خودشان در این کتیبه کلمه صلح را با فریاد مردم بنویسند و خوشبخاته بیش 140 کشور با مردم سردشت و مردم ایران هم صدا شدند و کلمه صلح را در این کتیبه درج کردند.

  این انجمن در همان سال در جلسه ای با حضور آقای دکتر لاریجانی اقدام به بیان مشکلاتی در زمینه عدم شناسایی کامل این مصدومین شیمیایی کرد و او هم بر دوباره راه اندازی کمیسیون های مربوطه را تاکید کرد.

  از جمله در خواست های این انجمن از رئیس مجلس این بود که با توجه به موقعیت بسیار خوب اقتصادی سرددشت و مجاورت با مرز های عراق و اقلیم کردستان منطقه آزاد در این شهر ایجاد شود که او قول مساعد داد.

  در ادامه این انجمن درخواست دیگری در زمینه برگزاری نمایشگاهی در مجلس و به تایید و امضاء رساندن این کتیبه داشت تا اینکه سردشت به عنوان شهر صلح مطرح شود نامه این درخواست از طریق نمایندگان ملت به رئیس مجلس تحویل شد و او هم موافقت کرد.

  متاسفانه از این قضیه 14 ماه گذشت در 22 /2/94 نمایشگاه برگزار شد ولی با عدم هماهنگی مسئولین مجلس اعضای مؤسس این انجمن تا ساعت 11 ظهر معطل ماندند و نتوانستند در ساعت مقرر برای افتتاح یعنی 30/10 در محل حاضر شوند و ساعت 12 ظهر در محل حضور پیدا کنند. به هر ترتیب نمایشگاه برگزارشد ولی کم رونق بود.

  انتظار این انجمن از نمایندگان محترم مجلس این بود که نباید با این عزیزانی که خیلی از آنها شب ها به خاطر بیماری مجبورند نشسته بخوابند طوری رفتار می‌شد که در خانه خود غریب باشند.

  برگرفته از : http://www.neshanonline.ir/view/14251

   

  م . ن / 153