انجمن دفاع از حقوق مسدومین


  "ماموستا سلام امینی" در ابتدای خطبه های امروز شهر سردشت با تقدیر از اقدامات انجمن دفاع از حقوق مصدومین شیمیایی سردشت به خاطر پیگیری های آنها گفت: بعد از 12 سال که از بمباران شیمایی شهر سردشت در 7 تیر سال 66 گذشت با تشکیل این انجمن و حضور آنها در اجلاس و نشست های داخلی و خارجی صدای مظلومیت مردم شهرستان به گوش مردم جهان رسید.

  امام جمعه سردشت تهاجم شیمیایی رژیم بعث عراق به شهر مسکونی سردشت را ظالمانه و استکباری خواند و در این راستا بر توجه هر چه بیشتر به این موضوع و خدمات رسانی بیشتر به این شهرستان تاکید کرد.

  وی خطبه های جمعه امروز شهر سردشت را به یاری رساندن به خدمتگذاران و همچنین الگو قرار دادن گذشتگان اختصاص داد و گفت: مردم بایستی از بین خود خدمتگذاران (خیرین و معتمدین)ی را انتخاب کنند تا بر امورات عمومی جامعه نظارت داشته و در هر کجا نیاز شد در جهت تامین نیازها و تجهیزات از مردم یاری بخواهند.

  ماموستا امینی پیشرفت، رفاه و سلامت عمومی، و سعادت دنیوی مسلمانان را ناشی از سه عنصر برپایی مساجد، گشایش مدارس و احداث بیمارستان ها دانست و گفت: مردم کُرد از قدیم الایام در امور عام الامنفعه دخیل بوده و در سایه موقوفات و کمک های مردمی در تربیت عالمان دینی و اندیشمندان اسلامی سهم به سزایی داشتند.

  وی بیان کرد: متاسفانه در شرایط حاضر دو مکان مدرسه علوم دینی و بیمارستان مورد غفلت واقع شده اند که بر خیرین فرض کفایه است در این راستا ورود پیدا کنند تا دوباره چراغ هدایت از منبرها روشن شود چون سلامت روحی، روانی و جسمی شهروندان در گرو وجود و تجهیز این دو عامل است.

  امام جمعه سردشت در بخش دیگری از خطبه های جمعه امروز، ادای نماز را یکی از واجبات عنوان کرد و با اشاره به آیاتی از قرآن مجید، افزود: کسانی که نماز را با خشوع و تواضع به جای می آورند به آرزوهای خود رسیده و از نجات یافتگان هستند.

  وی نماز را توشه آخرت معرفی کرد که تنها راه جدایی شخص مسلمان از غیر آن برپایی نماز بوده همانگونه که عبادت از روش های تمامی پیامبران بوده است.

  ماموستا سلام امینی پدر ومادر، روحانیون، مسئولین ادارات و فرماندهان نظامی را از عوامل ترویج نماز در جامعه برشمرد و گفت: در هر سرزمینی که این چهار دسته در وظیفه خود سُستی به خرج دهند آنگاه نماز از رواج می افتد.

  وی همچنین معاملات مرزی و کسب درآمد از این راه را ارزنده توصیف کرد و گفت: بازگشایی معابر مرزی تا زمانی که در جهت استفاده حداکثری مردم باشند شایسته هستند.

  م . ن / 217