انجمن دفاع از حقوق مسدومین


  بسمه تعالی

  بیانه تشکل های شاهد وایثارگر :

  با استعانت از درگاه احدیت و با توجه به ضرورت و اهمیت تشکیل کمیسیمون های تخصصی تشکل ها شاهد  و ایثارگر ، که با هدف ایجاد زمینه های لازم برای پرداختن به شناخت فرصتها ، تهدیدها و آسیب های پیش رو در امور فرهنگی و اجتماعی  و در جهت نهادینه سازی فرهنگ ایثار  و شهادت در جامعه ، استمرار یافته و از اندیشه ها و تجربیات در خور تحسین دبیران و اعضای تشکل های ایثارگری بهره می برد ، تلاش گردیده است تا با مطالعه  و کارشناسی دقیق و تخصصی و تشکیل کار گروه های مجرب نسبت به اولویت بندی ، نیاز سنجی و ترمیم چشم انداز فعالیت ها و برنامه های فرهنگی ، اجتماعی – حقوقی – بهداشت و سلامت و اقتصادی همسو و هماهنگ با منویات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی ) پیرامون اقتصاد  مقاومتی ، راهکارهای ارزنده و قابل اجراء که در برگیرنده  و تعمیم دهنده منافع به حق جامعه ایثار گران کشور باشد را استخراج و جامه عمل بپوشانیم . به همین منظور این همایش را فرصت مغتنمی شمرده و اهم اولویت ها و نیازها را با رجاء به مساعدت و مساعی در جهت تحقق کامل آن ها به شرح ذیل بر شمرده ایم و در این مسیر چون همیشه با اتکال به عنایت و فیض الهی و توسل به پیشگاه حضرت ولی عصر (عج ) و توجه  ویژه شهدای والامقام ، همدلی ، همراهی ، همزبانی و مساعدت خادمین به جامعه ایثارگران کشور و اصحاب فرهنگ ناب ایثار و شهادت را می طلبیم .

  1- به منظور مرتفع شدن تبعیض ها و مرتفع شدن مشکلات بخش قابل توجهی از جامعه ایثارگری ، یکسان سازی جامعه هدف به لحاظ اعتبار و  درجه اجتماعی و تهیه و به روز رسانی آمارشهداء جانبازان و آزادگان به تفکیک جنسیت ، سن ، نوع  و محل حادثه ، ضروریست .

  2- با توجه به سخنان ریاست عالی بنیاد شهید مبنی بر بازوی فکری بودن تشکل ها ، خواستار در اختیار گذاشتن کرسی مشورتی در معاونتهای بنیاد شهید ، بالاخص معاونت های بهداشت و درمان ، حقوقی و بین الملل ، مسکن ، اشتغال و شورای عالی فرهنگ ایثار و شهادت سایر معاونت ها می باشیم .

  3- به منظور استفاده از ظرفیت های فکری و اجرایی تشکل های ایثارگری سراسر کشور در راستای بهبود خدمت رسانی به ایثارگران در کلیه بخش ها از جمله ،مسکن اشتغال ، درمان و فرهنگی ، تشکیل شورای مرکزی تشکل های کشوری لازم و ضروریست .

  4- علمی تر کردن فعالیت های تشکل ها و تأمین بخشی از نیازهای مالی آن ها مستلزم ایجاد تشکل های دانش بنیان و تعامل با سمن های فعال ، برای ورود به فعالیت های اقتصادی جهت رفع نیاز های مالی و همچنین اشتغال خانواده ایثارگران می باشد .

  5- ما تشکل های شاهد و ایثارگر خواستار برون سپاری خدمات درمان ، مسکن و اشتغال جامعه هدف و همچنین پروژه های بنیاد شهید به تشکل های ایثارگری بر اساس اصل 44 قانون اساس می باشیم .

  6- با توجه به مشکلات عدیده مالی تشکل ها و بر اساس کیفیت و کمیت خدمت رسانی به جامعه هدف ، اختصاص بخشی از 1% درآمد نفت به تشکل های شاهد فعال را خواستاریم .

  7- تخصیص بودجه کافی و الزام دولت به پاسخگویی  برای طرح دعوای آسیب دیدگان جنگ ، ترور حج و احقاق حقوق ایرانیان ترور ، و ربایش شده در خارج از کشور را خواستاریم.

  8- با عنایت به آسیب های جبران ناپذیر جانبازان شیمیایی ، اجرائی نمودن قانون الزام دولت به پیگیری حقوق جانبازان شیمیایی مصوب 06/11/87 که سال ها مسکوت مانده است ، از در خواست های مورد تأکید  تشکل های شاهد و ایثارگر می باشد .

  9- پرداخت کلیه هزینه ها ی ، پیشگیری ، درمانی ، دارویی و بهداشتی جامعه هدف از جمله :داندانپزشکی ، توانبخشی ، پروتز و اورتز و نظارت بر حسن اجرای بیمه گذار و بیمه شونده همچنین پرداخت 100 % بیمه تکمیلی صورت پذیرد .

  10- با توجه به گذشت سی و هفت سال از انقلاب شکوهمند اسلامی و آسیبهایی که در طی سالها بر پیکره آن وارد آمده است ، به منظور تبیین مظلومیت نظام مقدس جمهوری اسلامی در سطح بین المللی ، واحد روابط بین الملل  در مرکز تشکل ها تشکیل گردد و وزارت امور خارجه و وزارتخانه های ذی ربط و بالخص بنیاد شهید با تشکل هایی که فعالیت بین المللی دارند ، جهت در اختیار گذاشتن مجوز خروج از کشور و ویزای کشورهای مقصد و حمایت های مادی و معنوی از ایشان ، تعامل نمایند .

  11- تشکل های شاهد و ایثارگر معافیت جامعه هدف بنیاد شهید و تشکل ها از پرداخت مالیات و حقوق و عوارض و هزینه اعاده دادرسی و معافیت مالیاتی شرکت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی متعامل ، متناسب با خدمات ارائه شده به تشکل های شاهد و ایثارگر را خواستاریم .

  12- جهت ارتقاء شان ایثارگران  و خانواده های ایشان و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت ، اختصاص بالاترین درجه نظامی کشور به ایثارگران و معافیت سربازی فرزندان ذکور جانبازان بدون در نظر گرفتن درصد جانبازی لازم وضروریست .

  13- بیمه فرزندان جانبازان  وخانواده شهداء تا وقتی صاحب بیمه ثانویه نشدند قطع نگردد و بیمه تکمیلی آنان از طریق بنیاد شهید اعمال شود .

  14- کمیته رسانه و پایگاه خبری تشکل ها به منظور اطلاع رسانی دقیق ، سریع و کامل فعالیت های تشکل های شاهد و ایثارگر سراسری کشور راه اندازی گردد.

  15- تفکیک مرکز نخبگان و تشکل های بنیاد شهید و تخصیص بودجه کافی به تشکل های ایثارگری ، به منظور تمرکز بیشتر و بازدهی بالاتر این مرکز به عنوان بازوی توانمند ، دلسوز و شایسته بنیاد شهید ، ضروری به نظر می رسد .

  16- ما تشکل های شاهد و ایثارگر حل مشکل جانبازان در کمیسیون پزشکی از جمله جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان و تعیین درصد منتظرین دارای احراز جانبازی را خواستاریم .

   

  م . ن / 213