انجمن دفاع از حقوق مسدومین


  پيام وزيرامورخارجه به مناسبت سالگرد بمباران شيميايي شهر سردشت
   
       
  محمدجوادظريف ضمن همدردي با بازماندگان فاجعه انساني بمباران شيميايي سردشت ، اعلام کرد: اطمينان مي دهم وزارت امور خارجه همراه با ساير سازمانهاي مسئول ، با جديت تمام احقاق حقوق جانبازان و قربانيان سلاحهاي شيميائي کشورمان را از طريق قانوني در سطح بين المللي پيگيري خواهند کرد.
       
       
  متن پيام محمد جواد ظريف وزير امور خارجه به شرح زير است:

  بسم الله الرحمن الرحيم
  هفتم تير ماه 1394 مصادف است با بيست و هشتمين سالگرد بمباران شيميايي ناجوانمردانه مردم بي دفاع و مظلوم شهر سردشت توسط رژيم بعثي عراق که به حق در جمهوري اسلامي ايران روز ملي مبارزه با سلاحهاي شيميايي و ميکروبي نام گرفته است . مردم مظلوم و مقاوم سردشت با صبوري و شکيبايي روز هفتم تير ماه 1366 در برابر بمباران شيميايي رژيم بعثي عراق که باعث شهادت و مصدوميت جمع کثيري از مردم غير نظامي اين شهر گرديد مقاومت کرده و براي هميشه نام خويش را در تاريخ پرافتخار اين کشور جاودانه کردند. اينجانب ، ضمن گراميداشت ياد و خاطره همه شهيدان و جانبازان شيميايي کشورمان مراتب همدردي عميق خود را با خانواده هاي معزز شهداي اين حادثه غم انگيز اعلام ميدارم و بر روح بلند شهداي گرانقدر و مظلوم بمباران شيميايي سردشت درود مي فرستم. از خداوند متعال براي جانبازان عزيز شيميايي و خانواده هاي صبور ايشان بخاطر فداکاري ها و تحمل مصائب روزمره ناشي از جراحات شيميايي ، اجر و پاداش الهي مسئلت نموده برايشان آروزي سلامتي مي نمايم .
  در جريان جنگ تحميلي ، جبهه استکبار جهاني و دولتهاي حامي رژيم صدام به اميد سرکوب انقلاب نوپاي اسلامي و حرکت حق طلبانه ملت بزرگ ايران از ارائه هيچ کمکي به او دريغ نکرده و نتوانست هيچگونه خللي در اراده استوار ملت ايران بوجود آورد و سرنوشت جنگ تحميلي را به نفع متجاوزان تغيير دهد. وجود هزاران شهيد و بيش از يکصد هزار جانباز ومصدوم شيميايي ، همچنين تخريب هزاران کيلومتر از محيط زيست کشورمان ميراث ناگوار حملات مکرر شيميايي رژيم سابق عراق عليه ايران اسلامي بوده است. جمهوري اسلامي ايران همچنان آثار ناگوار ناشي از مصدوميت دهها هزار رزمنده و اتباع غير نظامي خود را به دوش مي کشد و مصدومين شيميايي و خانواده هاي آنها پس از گذشت سالها ، همچنان تالمات روحي و جسمي اين جنايت غير انساني را تحمل مي کنند.
  فاجعه بمباران شيميايي مناطق مسکوني در سردشت و حلبچه توسط رژيم سابق عراق پيامد سياست هاي غلط جنگ طلبانه دولتهاي استکباري در تجهيز صدام به اين قبيل سلاحهاي مخرب و سکوت سازمانهاي بين المللي در برابر جنايات اين رژيم بوده است. گراميداشت سالروز بمباران شيميايي سردشت فرصت مغتنمي است تا ضمن بزرگداشت ياد و خاطره کليه شهيدان و جانبازان مغزز حملات شيميايي ، مسئوليت جامعه بين المللي در قبال آلام و رنج هاي اين عزيزان يادآورد گردد. از اين رو انتظار مي رود جامعه بين المللي به منظور جبران بخش ناچيزي از صدمات وارده به مصدومين شيميايي و خانواده هاي آنها با احساس مسئوليت به وظيفه حقوقي و اخلاقي خود در اين رابطه عمل نموده و علاوه بر فراهم کردن امکان محاکمه و مجازات حاميان و عاملين اين جنايات ضد بشري ، خسارت وارده به قربانيان شيميائي را جبران نمايد.
  جمهوري اسلامي ايران به عنوان يکي از بزرگترين قربانيان سلاحهاي شيميائي دردوران معاصر ، به منظور جلوگيري از تکرار مجدد تجربه تلخ حملات شيميايي در جهان ، در مذاکرات مربوط به تدوين و تصويب کنوانسيون منع سلاحهاي شيمائي به طور فعالانه مشارکت نموده است . هم اکنون 17 سال از اجرائي شدن اين معاهده جامع و جهان شمول مي گذرد که در صورت اجراي کامل و غير تبعيض آميز معاهده ، کليه ذخاير اظهار شده سلاح هاي شيميائي کشور هاي عضو منهدم و از توليد مجدد اين تسليحات مخرب ممانعت خواهد شد تا جهان بار ديگر شاهد تکرار فجايع سردشت و حلبچه نباشد. جمهوري اسلامي ايران به عنوان عضو فعال سازمان منع سلاحهاي شيميائي به همراه ساير کشورهاي عضو تا انهدام کامل تمامي ذخاير سلاحهاي شميائي کشورهاي دارنده بويژه آمريکا و روسيه تلاش خواهد کرد و از اين کشورها ميخواهد به تعهدات کنوانسيوني خود در اين رابطه پايبنده باشند.
  در خاتمه اطمينان مي دهم وزارت امور خارجه همراه با ساير سازمانهاي مسئول ، با جديت تمام احقاق حقوق جانبازان و قربانيان سلاحهاي شيميائي کشورمان را از طريق قانوني در سطح بين المللي پيگيري خواهند کرد . به اميد جهان عاري از سلاح هاي کشتار جمعي و سربلندي مردم ايران.

  محمد جواد ظريف
  وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران
       
  م . ن / 161